Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Чиста вода — це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей. Проте значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками.

Упродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання внаслідок ненормованого використання в колективних господарствах та у приватному секторі мінеральних і особливо органічних добрив. Вода забруднена нітратами надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці та роки життя. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи. Трапляються випадки захворювання й у дітей старшого віку (після споживання води з високим вмістом нітратів).

Тому категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.

За 6 місяці 2017р Красилівським районним лабораторним відділенням Державної установи «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України досліджено — 183 проби води на вміст нітратів (де користуються для вживання діти до 3-х років), з них не відповідає нормативним вимогам 53 проби, що складає 29%. Обстеження проводилось у 22 населених пунктах. Найбільш несприятлива ситуація в с.Васьківчики, с.Кузьмин, с.Лагодинці.

Відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною», Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя» відповідальність за якість води та стан джерел централізованого та децентралізованого водопостачання в населених пунктах покладено на органи місцевого самоврядування та на власників колодязів. Більшість сільських голів, селищний та міський голова  не дотримуються вимого чинного законодавства.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

  • не вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні

показники (50 мг/л). Особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду;

  • дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання

стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води;

  • територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати

відведення поверхневого стоку;

  • з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні

чи органічні добрива;

  • за можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком.

Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів;

  • вживати аскорбінову кислоту, ретинол (віт. А, альфа-токоферол), віт. Є, танін, цистеїн, які

здатні послабити негативний вплив нітратів на людський організм.

Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! Будьте обережні!

Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.

При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Запам’ятайте! Якщо у Вас виникли сумніви щодо якості питної води, Ви можете звернутись в Красилівське районне лабораторне відділення Державної установи «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» для проведення лабораторних досліджень питної води, за адресою м.Красилів, вул. Грушевського, 100.

 

Шкраблюк К.В., лікар з загальної гігієни

Красилівського районного лабораторного відділення

ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗУ»