15 та 16 жовтня на Хмельницькій АЕС з робочим візитом перебували представники компанії Westinghouse. Провідні інженери компанії Westinghouse Electric Sweden AB та ТОВ «Енергобезпека Груп» прибули для виконання попередньої оцінки можливості розміщення додаткових систем безпеки, що повинні бути передбачені у проекті добудови ХАЕС-3,4.

Нагадаємо, що під час переговорів, які відбулись у вересні в Києві за участю очільника Енергоатома Петра Котіна і головного виконавчого директора Westinghouse Патріка Фраґмана було окреслено плани щодо поглиблення співробітництва у майбутньому та, з огляду на досвід та використання новітніх технологій, підтверджено готовність участі цієї компанії у проєкті добудови енергоблоків №3 та №4 ХАЕС. Westinghouse готовий долучитись не лише до забезпечення ядерним паливом третього та четвертого енергоблоків ХАЕС (ядерне паливо Westinghouse експлуатується на 6 з 15 енергоблоків АЕС України), але й до постачання обладнання для автоматизованої системи управління.

Як відомо, компанія Westinghouse є розробником та виробником новітніх систем безпеки АЕС, у тому числі спроєктованих після аварії на АЕС «Фукусіма». Енергоатом вже експлуатує системи скидання тиску з-під гермооболонки на Южноукраїнській АЕС та рекомбінатори водню на Запорізькій АЕС.

 

Для довідки: «Енергоблок №3 ХАЕС почали будувати у вересні 1985 року, №4 – у червні 1986-го. Обидва блоки запроектовані на поточну потужність 1000 МВт, з реакторною установкою ВВЕР-1000/В-320. Але, попри їхню будівельну готовність 75% для №3 (змонтовано близько 85 одиниць устаткування) та 28% для №4, 1990 року проект був призупинений через «постчорнобильський» мораторій на будівництво нових АЕС.

Для України питання добудови енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС є стратегічно важливим, адже воно сприятиме її енергетичній безпеці, доступності тарифу для споживачів, стійкості енергосистеми та створенню тисяч робочих місць, що покращить соціально-економічний розвиток регіону розташування ХАЕС. Добудова цих енергоблоків наблизить Україну до стратегічної синхронізації вітчизняної енергосистеми з енергосистемою ЄС та її інтеграції в Європейську енергетичну мережу через створення на майданчику Хмельницької АЕС джерела резервного електропостачання, під’єднаного до європейської мережі ENTSO-E.