30 січня відбулось засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при обласній державній адміністрації. Тема наради стосувалася заходів щодо профілактики та недопущення занесення на територію області високопатогенного грипу птиці.

Роман Примуш повідомив, що проведення засідання викликане тим, що у Вінницькій області виявлено спалах грипу птиці. Приймаючи до уваги сусідство Вінницької та Хмельницької областей, виникає загроза занесення збудника пташиного грипу. Відтак, необхідно обговорити заходи щодо недопущення занесення на територію області високопатогенного грипу птиці, а також взагалі оцінити стан епізоотичної ситуації в області. “Маємо забезпечити координацію дій відповідних служб і населення, аби запобігти поширенню в області грипу птиці”, – наголосив посадовець.

Для більш детальної інформації про епізоотичну ситуацію щодо високопатогенного грипу птиці слово було надано першому заступнику начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Олександру Садов’юку.

Олександр Петрович доповів, що у 2020 році перший спалах грипу птиці відбувся в птахогосподарстві Немирівського району Вінницької області, діагноз встановлено 19.01.2020 року. У ході робіт з ліквідації спалаху інфекції в епізоотичному осередку піддано  умертвінню все наявне поголів’я птиці – 109 тис. голів, в суб’єктів діяльності різної форм власності вилучено та утилізовано шляхом спалювання 38804 шт. яєць. Продовжуються заходи по дезінфекції території.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Хмельницькій області у 2019 році вжито низку заходів з профілактики захворювання: лабораторними установами Держпродспоживслужби проведено 11612 серологічних досліджень, 85 вірусологічних досліджень, 30 досліджень синантропної птиці. Спеціалістами державної ветеринарної медицини з метою контролю за клінічним станом птиці обстежено 82268 дворогосподарств в 1305 населених пунктах, проведено 48 перевірок птахогосподарств, вручено 12 приписів.

Мобільними ветеринарно-поліцейськими групами перевірено 3103 одиниці автотранспорту, за виявлені порушення при перевезенні тварин, птиці та продукції тваринного походження 446 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності. За рахунок власних резервів на базі відновленого автотранспорту створено 9 пересувних ветеринарних постів. Поновлюється і підтримується в стані готовності матеріально-технічна база для дій в умовах спалаху гостроінфекційних хвороб: 34 дезінфекційні установки, 20 генераторів гарячого пару, електрогенератори, деззасоби, спецодяг, обладнання.

З метою недопущення збудника пташиного грипу, у 2020 році у ході  роботи з профілактики ВПГП  проведено 9 теоретичних і 2 практичних навчань з питань профілактики і ліквідації високопатогенного грипу птиці. Проведено 6938 бесід з населенням, 20 зустрічей з територіальними громадами, роздано 2225 інформаційних матеріалів. Організовано 1 виступ по телебаченню, опубліковано 22 матеріали в засобах масової інформації. Сформовано 118 груп спеціалістів по контролю за клінічним станом птиці, обстежено 334 населених пункти, 7304 дворогосподарства. Хворих і загиблих птиць не виявлено.  Проведено 15 лабораторних моніторінгових досліджень біологічного матеріалу. Позитивних результатів не отримано. В наявних 20 птахогосподарських потужностях утримується 5189,7 тис. гол. птиці, з них перевірено 7.

Також додає посадовець, ветеринарними фахівцями у складі 26 мобільних поліцейсько-ветеринарних груп з початку року перевірено 118 одиниць автотранспорту, за виявлені порушення 14 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності.

Крім того, до територіальних установ служби направлено листи і доручення щодо активізації роботи в напрямку профілактики і недопущення високопатогенного грипу, поставлено конкретні завдання і визначено відповідальних керівників.

Олександр Петрович повідомив, що у 2020 році моніторинговими дослідженнями заплановано охопити всі наявні птахогосподарства – по 5 проб з кожного пташника 2 рази на рік; в особистих селянських господарствах, враховуючи ступень ризику (наявність птахо господарств, водних об’єктів), дослідити по 5 проб з кожного населеного пункту. Також дослідити синантропну птицю по 5 проб 2 рази в рік навколо великих птахогосподарств.

За результатами наради надано доручення терміново ініціювати проведення позачергових засідань державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при районних державних адміністраціях та міських радах, на яких розглянути питання проведення позапланових заходів державного ветеринарно-санітарного контролю щодо суб’єктів господарювання, діяльність яких, пов’язана з вирощуванням, утриманням, реалізацією живої птиці, в тому числі водоплавної, на предмет дотримання вимог біобезпеки з метою недопущення занесення збудника грипу птиці на територію  області.

Також необхідно активізувати роз’яснювальну роботу серед населення, мисливців щодо заходів профілактики грипу птиці.

  

Довідково: В останні роки відмічається напружена епізоотична ситуація щодо грипу птиці в країнах Європи в т.ч. країнах, які межують з Україною. Так, за офіційними повідомленнями Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) та європейської системи нотифікації про захворювання тварин (ADNS) в 2018-2019 роках грип птиці зареєстровано в 11 країнах ЄС (128 спалахів)  та РФ (84 спалахи).

В січні 2020 року захворювання птиці на грип зареєстровано в Республіці Польща, Словацькій Республіці, Угорщині, Румунії, Німеччині.

У новому тисячолітті хвороба стала однією з основних причин занепокоєння ветеринарних і медичних фахівців усього світу. Особливе місце грип займає як трансвидовий патоген (можливість деяких вірусів грипу (особливо високопатогенних) долати міжвидовий бар’єр), який здатний спричинити виникнення нового пандемічного варіанту вірусу та пандемію «пташиного грипу» в людей з тяжкими наслідками.

Грип птиці — гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту й великою загибеллю птиці.

Пташиний грип як вірусна інфекція виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів. Сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки. Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.

Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу і проникнення його на територію України. Оскільки основним резервуаром грипу служать перелітні птахи, то спалахи грипу в птахівничих господарствах зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени.