Заступник директора Дзюблюк П., гідрогеолог підприємства Грабар В. та начальник ВНС-10 Остапюк В. 23 липня 2020 року прийняли участь у робочій комісії щодо обстеження спостережних свердловин на Чернелівському водозаборі Хмельницького родовища підземних вод, ініційованій головою Красилівської РДА Василем Кравчуком. Також до складу комісі ввійшли радник патронатної служби при голові ОДА Галецький С. та начальник відділу Департаменту природних ресурсів та екології ОДА Дідух В.

В процесі обстеження мережі свердловин спеціалістами водоканалу надано вичерпну інформацію щодо експлуатації родовища, можливого впливу на довкілля та споруди в визначених межах водозабору та ведення постійного моніторингу за ситуацією, а саме:

Для водопостачання м. Хмельницького питна вода видобувається із підземних джерел.

Водозабір “Чернелівка”, який введено в експлуатацію в 1980 році, включає 20 експлуатаційних свердловин.

На момент введення водозабору в експлуатацію запаси підземних вод були затверджені ДКЗ СРСР обсягом 100 тис. м3/добу ( протокол ДКЗ СРСР № 7118 від 22.02.1974 р.). Протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 20.03.2018 року за №4343 перезатверджені запаси підземних вод Чернелівської ділянки в об’ємі — 65,753 тис. м3/добу.

Водоносний горизонт, з якого здійснюється відкачка води, це прошарок твердих порід, який насичений водою та захищений зверху товщею глини від можливого потрапляння будь-яких забруднень і не з’єднаний із першим водоносним горизонтом “підшкурними водами”, який живить колодязі (криниці).

Тобто, водоносний горизонт це не пустоти в земній корі і заповнені водою у вигляді озер (як говорять окремі мешканці регіону), а породи грунтів: граніту, вапняку, пісків, кремнію і т.д. насичених водою. Зниження рівня води у свердловинах під час їх експлуатації ні в якому разі не може викликати просідання грунтів чи утворення провалля в місці водозабору.

Випадки просідання грунту, руйнування споруд, будинків характерне для районів видобутку копалин шахтним способом, які мають місце при видобуванні кам’яного вугілля, солі та інших, і не є характерним для водозабору, при якому не здійснюється пошкодження структури порід.
По закінченню терміну дії дозвільних документів по визначенню запасів родовища МКП “Хмельницькводоканал” замовило розробку документів по перезатвердженню запасів підземних вод Хмельницького родовища, в тому числі Чернелівського водозабору.

За висновками науково-виробничого підприємства «СПЕЦВОДГЕО» виснаження ресурсів підземних вод в процесі багаторічної експлуатації Чернелівської ділянки не відбулося навіть в умовах тривалої відсутності атмосферних опадів.

Контроль за умовами експлуатації Чернелівської ділянки здійснюється по спеціальним чином облаштованій мережі, що складається з 23спостережних свердловин та 2-х колодязів.

Відповідно до програми режимних спостережень на Чернелівській ділянці надр Хмельницького родовища питних підземних вод службами водопровідного господарства та головного технолога МКП “Хмельницькводоканал” виконуються наступні види робіт:

— здійснення контролю за дотриманням встановленого режиму експлуатаційних свердловин — щодобово;

— облік добового водовідбору підземних вод з експлуатаційних свердловин – щодобово;

— контроль дебіту свердловин по лічильнику – щодобово;

— замір рівня води в спостережних свердловинах на опорних постах із записом у відповідний журнал – 1 раз на місяць.

В цілому, за фактичними даними багаторічних режимних та гідрометричних спостережень, виснаження (а відповідно і наднормативного зниження рівнів води) в водоносній системі не зафіксовано, як не зафіксовано і зменшення ресурсних складових експлуатаційних запасів підземних вод на Чернелівській ділянці.

(за інформацією МКП «Хмельницькводоканал»)