На офіційному порталі Верховної Ради з’явився текст законопроекту про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні №4298 від 30.10.2020.

«Сподіваємося, що наступним після законопроекту №3651-д, який Верховна Рада прийняла сьогодні у першому читанні, Парламент розгляне не менш важливий для продовження децентралізації проект закону №4298», – сказав у коментарі порталу «Децентралізація» заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

Він нагадав, що цей законопроект в рамках чинної Конституції структурує повноваження місцевих держадміністрацій. Передбачається, що місцеві адміністрації виконуватимуть три основні функції: координуватимуть діяльність територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, забезпечуватимуть законність на території, а також і надалі, до внесення відповідних змін до Конституції, здійснюватимуть функції виконавчого органу обласних та районних рад.

Крім того, законопроект передбачає чітке розділення повноважень обласних та районних державних адміністрацій. Серед новел також те, що голови обласних державних адміністрацій призначатимуться за результатами конкурсу, а голови районних державних адміністрацій – з кадрового резерву.

«Це ще не будуть префекти, але, не чекаючи змін до Конституції, є шанс створити умови, коли голови державних адміністрацій більше орієнтуватимуться на професійні, а не політичні рішення, що дуже важливо для розвитку територій», – вважає В’ячеслав Негода.

Законопроект був напрацьований робочою групою з питань впровадження реформи децентралізації влади в Україні, створену Комітетом Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, який очолює Андрій Клочко.

Коротко про основні зміни, які пропонує законопроект, – у інфографіці порталу «Децентралізація», створеній спільно з Мінрегіоном: