В Україні впроваджена нова форма сімейного виховання, якою передбачено надання комплексу послуг з тимчасового догляду та виховання дітей в сім’ї патронатного вихователя.

Що таке патронат?

Патронат над дитиною — це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Сім’я патронатного вихователя — це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Патронатний вихователь — це особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.

Хто може стати патронатним вихователем?

Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні.

Патронатним вихователем не може бути особа, зазначена в статті 212 Сімейного кодексу України.

Обов’язки патронатного вихователя:

1.забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;

2.створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;

3.співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини   задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування;

4.забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;

5.сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.

Які документи треба, щоб  стати  патронатним  вихователем?

Кандидати у патронатні вихователі подають до соціального закладу за місцем їх проживання, зокрема до Красилівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, такі документи:

-заяву кандидата у патронатні вихователі;

-заяву кандидата у помічники патронатного вихователя про готовність участі у наданні послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї;

-копії паспортів кандидатів у патронатні вихователі та помічники патронатних вихователів;

-довідку про склад сім’ї (форма №3);

-копію свідоцтва про шлюб;

-копію диплома про вищу освіту кандидата у патронатні вихователі (за наявності);

-довідки про стан здоров’я патронатного вихователя та членів сім’ї, які проживають разом із ним (відсутність хронічних захворювань, результати обстеження повнолітніх членів сім’ї наркологом, венерологом, психіатром);

-довідки про доходи повнолітніх членів сім’ї;

-довідки про наявність чи відсутність судимості кандидата в патронатні вихователі та членів сім’ї, які проживають разом із ним;

-документ, що підтверджує право власності на житло або користування житловим приміщенням;

-письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у патронатні вихователі, на тимчасове влаштування дітей;

-згода дітей надається за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

Хто може бути влаштований в патронатну сім’ю?

Покинуті/знайдені діти, діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі; діти, чиї батьки пропали безвісті; діти з сімей, в яких існувала загроза життю чи здоров’ю; діти, за заявою батьків, у зв’язку з складними життєвими обставинами, які  трапились в їх сім’ї. Можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які є рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї.

Термін перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя

Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.

Де дізнатися деталі?

За додатковою інформацією про сімейний патронат, роль та функції батьків у патронаті  звертайтеся  до  Красилівського районного центру соціальних служб для сім’ї , дітей та молоді  за   адресою:  м. Красилів, пл..Незалежності, 2 каб. 411, тел.4-22-50.