Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України утримання дитини є обов’язком батьків. При невиконанні даного обов’язку одним із батьків у іншого (з яким проживає дитина) виникає право звернутись до суду та зобов’язати сплачувати аліменти на утримання дитини до досягнення нею повноліття,  а у випадку навчання у ВНЗ – до закінчення навчального закладу.

07.12.2017 р. Верховною Радою було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який набирає чинності 06.02.2018 р..

Зазначеним Законом внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Сімейного кодексу, Цивільного процесуального кодексу та низки інших законів, якими удосконалено порядок стягнення аліментів та суттєво посилено відповідальність за несплату аліментів.

Зокрема встановлено, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

Законом внесені зміни до Сімейного кодексу України стосовно виїзду дитини за кордон. Встановлено, що той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Крім того, даним Законом впроваджено Новий вид адміністративного правопорушення – «Несплата аліментів», відповідальність за яке встановлена у ст. 183-1 КУпАП. Санкція цієї статті визначає, що особи, які ухиляються від сплати аліментів і мають заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, вимушені будуть виконувати суспільно корисні роботи строком від 120 до 240 годин.

При цьому суспільно корисними роботами є оплачувані роботи, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування на підставі судового рішення. У разі ухиляння від соціальних робіт постановою суду невідбутий строк соціальних робіт може бути замінено адміністративним арештом. Одна доба арешту дорівнює п’ятнадцяти годинам невідбутих соціальних робіт, але не може перевищувати 15 діб.

Одночасно Міністерство юстиції України запускає реєстр боржників аліментів, який буде доступний кожному. До даного реєстру потрапляють усі боржники, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці.

На даний час на виконанні  Красилівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області перебуває 733 виконавчих документів про стягнення аліментів, з них 147 виконавчих документів перебуває на виконанні в бухгалтеріях, по 79 виконавчих документах заборгованість зі сплати аліментів перевищує суму платежів за шість місяців.

Звертаємо особливу увагу платників аліментів на зазначені зміни та рекомендуємо боржникам звернутися до відділу ДВС для вирішення питання щодо сплати аліментів та погашення заборгованості.

 

Начальник

Красилівського РВ ДВС                                                                                             М.В.Блажко